Hakkımızda

1986 ve 1987 yılları arasında rahmetle andığımız hocamız Prof. Dr. Gültekin Çelebioğlu tarafından hazırlanan Aşılı Ceviz ve Badem Yetiştiriciliği kursuna katılarak, "YETKİLİ ÜRETİCİ" sertifikası aldık.

Türkiye'deki ender üreticilerden biri olan Babam Osman Acar’ın yanında çekirdekten yetişerek, 30 yıllık Fidan üreticiliği tecrübemizi günümüze kadar taşıdık. Ceviz-Badem Fidanı Yetiştiriciliği konusunda profesyonel seviyede bilgiye sahip bir firmayız.

Acar Fidancılık olarak;  Aşılı ve Sertifikalı Ceviz-Badem fidanlarını sertifikalı anaçlardan alarak, kendi bahçemizde ve Ziraat Mühendisimizin gözetiminde çoğaltıyoruz. Her bölgeye uyum sağlayan, en çok ürün veren yerli ve yabancı Ceviz-Badem fidanı çeşitleri ile tüm Türkiye'ye hitap etmekteyiz. Ülkemiz genelinde kırsal arazisi bol olan vatandaşlarımıza, topraklarını verimli hale getirecek olan Aşılı Ceviz ve Badem fidanlarını özellikle öneriyoruz. Böylelikle topraklarımız erozyondan’ da korunmuş oluyor. Ayrıca, ülke ekonomisine ve yöre halkına ekonomik olarak büyük katkı sağlayarak,vatandaşı kendi bölgesinde ayakta kalmasına yardımcı oluyor.

Örneğin; Yıllarca hububat ekilen arazinin bir bölümünde, Aşılı Ceviz veya Badem fidanı ekilmiş olsaydı, 2’nci yaşında mahsul gösteren fidanları ile çok daha iyi gelir elde edebilirdi. İyi bir Meyveye yatabilmesi için ilk beş sene iyi bakılması gerekir. Bu yıllar boş yıllar gibi görünse de, ileri ki yıllarda yetişen ağaçların verdiği bol ürün açığı kapatarak, hububat gelirini 10’a veya 20’ye katlayabilir. Bu sebeble Ceviz ve Badem fidanlığı uzun vadede hububat ziraatinden daha karlı bir tarımsal faaliyettir.

Fidan dikmeden önce iyi bir toprak analizi ve zemin ölçümü gerekir. Fidan çeşidine çok dikkat edilmelidir. Hangi yöreye, hangi çeşidin uygun olacağı araştırmalıdır. Zira, hatalı yapılan bir binanın hatasını yıkmadan onaramadığımız gibi yanlış kurulmuş bahçe tesisi de ona benzer. Tüm emekler boşa gidip, hüsrana uğrayabilirsiniz.

Lütfen doğru fidan ve doğru çeşit tercihinde bulunalım. Bu konu bizim üzerinde en çok durduğumuz ve en çok önem verdiğimiz bir konudur. Ceviz fidanı almaktan daha önemli ve değerlisi, bilgi almaktır. Ceviz fidanını her yerden alabilirsiniz. Ancak doğru, yeterli bilgiyi her yerden alamazsınız. Fidanı ücretsiz dahi alsanız, eğer bilgi ve tecrübe sahibi değilseniz, yaptığınız tüm emekler boşa gidebilir. Özellikle Ceviz fidanı diğer fidanlara benzemez. Farklı istekleri vardır. Bir çocuk gibidir ve ilgi ister, takip ister, hizmet ister. Ne kadar hizmet edersen, o kadar mahsul alırsınız.

Mahsulünüz bol, kazancınız bereketli olsun inşallah.

Hayırlı günler ve hayırlı işler dileriz. 

ACAR Fidancılık.

Mümin ACAR

 

 • h.jpg
 • i.jpg
 • k.jpg
 • l.jpg
 • m.jpg
 • n.jpg
 • o.jpg
 • s.jpg
 • t.jpg
 • u.jpg
 • v.jpg
 • x.jpg
 • y.jpg
 • z.jpg

5'inci Yılında ürün alabilir, 10'uncu Yılında verim alabilirsiniz. Hiçbir başarı tesadüf değildir. Doğru başlangıç, düzenli bakım ve takip ile emeğinizi iyi bir yatırıma dönüştürmek sizin elinizde. ACAR Fidancılık olarak bu yolda size tam destek veriyoruz. 30 yıllık tecrübemiz ve referanslarımız işimizin göstergesidir.

Chandler ceviz ceşidi, çok verimli bir çeşit,geç donların olduğu bölgelere tavsiye edilir. Geç uyanır donlardan etkilenmez. Meyve eti beyaz, iç verimi yüksektir. Nisan ayında yapraklar uyanmaya başlar ve 9. Ay sonlarında hasat yapılır. Doğru tozlayıcısı olan fernette ceviz çeşidi ile birlikte dikilmelidir. Getiri yüksek bir çeşittir.

Kuracağınız Ceviz bahçesinin önceden planlanması, etüd edilmesi önem arz etmektedir. Toprak analizi ve çevreye göre hangi çeşit Ceviz fidanının daha uygun olacağının belirlenmesi, geleceğe yapılan bu yatırımın uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Düzenli bakımlar, ağaç gelişimini ve verimini artırır.

Kargom Nerede?

Fidan Nasıl Dikilir?

Neredeyiz?

ACAR Fidancılık
Sahil Yenice Köyü

Bandırma/BALIKESİR

Telefon:
 0.266.736 01 33
 0.535.475 16 36 

Fax:
 0.266.736 01 33

E-mail:
info@acarfidancilik.com.tr